• Door naar de hoofd inhoud

Logopedie Resonans

Header Rechts

  • Logo
  • Menu sluiten
  • Home
  • Praktijk
    • Wie werken er bij ons?
    • Kwaliteitsbeleid
  • Wat is logopedie?
    • Wat doet een logopedist?
    • Welke problemen kunnen zich voordoen?
      • Adem
      • Stem
      • Stemproblemen
      • Spraak
      • Spraakproblemen
      • Gehoor
      • Gehoorproblemen
      • Eten en drinken
      • Eet- en drinkstoornissen
      • Taal
      • Taalproblemen
  • Veelgestelde vragen
  • Aanmelden
  • Reacties
  • Contact

LEES HIER MEER OVER SOORTEN EET- EN DRINK STOORNISSEN BIJ KINDEREN EN VOLWASSENEN

Eten en drinken is een complex proces waarbij tal van spieren betrokken zijn: hand- en armspieren, gelaats- en kaakspieren, de tong, de keel en de slokdarmspierren. Zwakte – hoe dan ook veroorzaakt – kan eet- en slikproblemen veroorzaken. Wanneer de spieren die het slikken controleren, verzwakt zijn, gaat speeksel zich verzamelen in de mond alwaar het kan ‘weglopen’ uit de mond. Het speeksel kan ook terechtkomen in de luchtwegen met verslikking tot gevolg. Dit veroorzaakt vaak grote paniek bij de patiënt en zijn omgeving. Verslikken komt eerder voor bij drinken dan bij het nuttigen van vast voedsel. De kans op verslikken neemt toe bij vermoeidheid, emoties en spreken tijdens eten en drinken.

Bij slikproblemen kan onder andere aandacht worden genschonken aan verbetering van de houding en aan het trainen van de spieren die een rol spelen bij het slikproces; samen met de logopedist kan de patiënt leren hoe hij de kans op verslikken zo klein mogelijk kan maken. Verandering van de voedselconsistentie (bijvoorbeeld het indikken van dranken) of aangepast drinkgerei zoals speciale bekers of rietjes kunnen hierbij helpen.

Bij de onderstaande problemen op het gebied van ‘slikstoornissen’ kan logopedische begeleiding zinvol zijn:

Afwijkende mondgewoonten
Wanneer na het wisselen van de voortanden nog sprake is van duim- of vingerzuigen, voortdurend de mond openstaat en/of er sprake is van afwijkend slikken met het persen van de tong tegen of tussen de tanden. Vaak ligt de tong ook tijdens rust en spreken zichtbaar tussen de tanden.

Gehemeltespleet/schisis
Wanneer een lip-, kaak- en/of gehemeltespleet problemen geeft met het voeden en/of spreken.

Sondevoeding
Wanneer de voeding door middel van een slangetje, meestal via de neus, wordt ingebracht. Vaak wordt de logopedist ín het ziekenhuis ingeschakeld wanneer besloten wordt van sondevoeding naar orale voeding over te schakelen.

Eet- en drinkstoornissen bij kinderen/volwassenen met hersenletsel
Wanneer door de afwijkende werking van de hersenfuncties, er niet alleen problemen zijn met de algemene bewegingen (het spiergevoel en de motoriek) zijn, maar ook problemen met de mondfuncties, vooral met slikken.

Logopediepraktijk Resonans

Adres
Voorsteven 102
4871 DX Etten-Leur

Contact

Telefoon
076 5011861

 

E-mailadres
info@logopedieresonans.nl

 

Klik hier voor ons privacybeleid
Klik hier voor de klachten- en geschillenregeling Paramedici

De werkzaamheden in de praktijk worden uitgevoerd volgens de regels en de richtlijnen van de Nederlandse Vereniging voor Logopedie en Foniatrie (NVLF). De logopedisten zijn ingeschreven in het kwaliteitsregister Paramedici en werken ook mee aan de uitvoering van het kwaliteitsbeleid van de NVLF.

© Copyright 2023 Logopedie Resonans · Alle rechten voorbehouden
Ontwikkeling door Sander Hoosemans

Dit is een Popup